Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy parapety drewniane to dobre rozwiązanie dla wnętrz?
Do produkcji parapetów drewnianych wykorzystuje się zarówno drewno krajowe, takie jak sosna, dąb czy buk, jak i gatunki egzotyczne. Maksymalna wilgotność surowca nie może przekraczać 10%. Jest to spowodowane tym, że wilgotne drewno po pewnym czasie wysycha, kurczy się i odkształca. Czy wykorzystanie parapetów naturalnego surowca jest więc dobrym rozwiązaniem?
Parapet drewniany — jakie ma zalety?
Zastosowanie drewna w aranżacji wnętrz pozwala na uzyskanie przytulnego efektu. Sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych stylizacjach. Uniwersalny wygląd drewnianych parapetów zachęca wiele osób do wykorzystania ich podczas wykańczania pomieszczeń.
Przeczytaj również: Jaki materiał najlepiej nadaje się na parapety wewnętrzne?
Warto pamiętać, że kiedyś parapety wykonywano z oszlifowanej i polakierowanej tarcicy. Obecnie stosuje się drewno klejone o grubości minimum 3 cm i długości do 2,5 m. Takie rozwiązanie okazuje się bardziej odporne na zmiany temperatury czy wpływ wilgoci. Dzięki temu można montować drewniane parapety w kuchni lub w łazience.
Parapety wykonane z drewna są też dość łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki zabezpieczającej warstwie lakieru lub oleju zabrudzenia nie przywierają do powierzchni i bez problemu można je zetrzeć z użyciem zwykłej szmatki.
Parapety z drewna przypadną do gustu miłośnikom wykorzystywania naturalnych materiałów podczas urządzania wnętrz. Ich ekologiczny charakter pozwala na uzyskanie ciekawego efektu.
Kiedy drewniany parapet się nie sprawdzi?
Parapety drewniane nie są rozwiązaniem, które można zastosować w każdym wnętrzu. Nie można zapominać, że ze względu na mniejszą odporność surowca są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do produktów z naturalnego kamienia czy PCV, na powierzchni drewna mogą łatwo powstawać rysy i zadrapania. Konieczne jest również kontrolowanie stanu lakieru czy impregnatu, którym pokryte zostało drewno.
Nie ma wątpliwości, że nawet drewno najlepszej jakości ma tendencję do odkształcania się, zwłaszcza w pomieszczeniach o zmiennej temperaturze i wilgotności. Z tego powodu warto pamiętać, aby spodnia powierzchnia parapetu była umieszczona co najmniej 15 cm nad grzejnikiem.
Jako wadę drewnianych parapetów można uznać ich stosunkowo wysoką cenę. Dla osób, które chcą cieszyć się ekologicznym wyglądem, a jednocześnie nieco zaoszczędzić na kosztach produktów, zaleca się zastosowanie drewnopodobnych parapetów na bazie płyty MDF. Są one dostępne np. w ofercie firmy Toram. Przy ich produkcji wykorzystuje się naturalne okleiny z wielu gatunków drzew.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana