Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czemu służy bielenie pni drzewek i krzewów owocowych?
W wielu ogrodach i sadach można zobaczyć pomalowane na biało pnie i gałęzie drzew. Jednak nie wszyscy ogrodnicy wiedzą dokładnie, czemu służy bielenie drzew. Biała powłoka zapewnia wiele korzyści pokrytym roślinom. Ma funkcje ochronne, a niekiedy pomaga opanować choroby i zapobiega szkodnikom. Czemu służy malowanie na biało pni drzewek i krzewów owocowych?
Dlaczego sadownicy malują na biało drzewka?
Najważniejszą rolą warstwy wapiennej jest skuteczna ochrona przed mrozem. To szczególnie ważne w przypadku drzew owocowych sadzonych w miejscach eksponowanych i bardzo nasłonecznionych. Najbardziej niebezpieczne są zimy słoneczne, ale suche i mroźne. Podczas takiej pogody kora może zostać poważnie uszkodzona. Powstają pęknięcia i rany zgorzelinowe.
Dzieje się tak z powodu intensywnego promieniowania słonecznego i ciepła, które w środku zimy wprowadza drzewko owocowe w tryb wegetacji. Ciśnienie soków wzrasta, a nocne mrozy sprawiają, że zawarta w drewnie wilgoć zamarza, powodując pękanie. Przez powstałe szczeliny i ubytki do wnętrza pnia mogą bez przeszkód przenikać grzyby i inne patogeny. Biała farba odbija światło słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu się pnia.
Ponadto powłoka czyni korę bardziej odporną na grzyby, uzupełnia mikroubytki i pozbawia drzewo lub krzew zimujących w niej szkodników. Dodatkową funkcją bielenia jest nawożenie. Wiele drzew najlepiej czuje się na stanowiskach wapiennych. Farba z wapnem powoli zmywana przez deszcz stopniowo wsiąka w glebę, a następnie jest ponownie pobierana przez korzenie jako składnik odżywczy. Nadmiernie zakwaszone gleby można tak przywrócić do odpowiedniej wartości pH.
Czego używa się do bielenia pni drzewek i krzewów owocowych?
Najpopularniejszą metodą bielenia pni drzewek owocowych jest wapnowanie. Nie jest to skomplikowane, ale warto wiedzieć, jak zrobić to tak, żeby deszcze nie spłukał ochronnej powłoki zbyt szybko. Obok kupna gotowych preparatów do bielenia można samodzielnie przygotować mleko wapienne. Istnieje kilka bardzo podobnych receptur, ale ogólną zasadą jest zmieszanie wapna z wodą w proporcjach około 1:5. Ponadto warto dodać coś, co zapobiegnie zbyt szybkiemu spłukaniu farby przez deszcz. Może być to mąka ziemniaczana lub krochmal, glina lub krowi nawóz. Przed bieleniem pień warto oczyścić szczotką z martwych części kory. Klienci Szkółki drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej są szczególnie uwrażliwiani na konieczność bielenia, ponieważ mróz i pęknięcia, które powoduje najbardziej zagrażają młodym roślinom. W tym przypadku trzeba bardzo ostrożnie oczyszczać pień przed zabiegiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana