Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co wyróżnia dobrą więźbę dachową?
Więźba dachowa to konstrukcja tworzona na indywidualne zamówienie, typowa dla dachów spadzistych o różnym kącie nachylenia. Choć najczęściej stosowana jest w budownictwie jednorodzinnym, to spotkamy ją również w budynkach usługowych lub sakralnych. Do budowy więźby dachowej wykorzystywane jest drewno iglaste poddawane specjalistycznej obróbce. Sprawdźmy zatem, z jakich elementów składa się więźba dachowa i na co zwracać uwagę przy jej zamawianiu?
Co składa się na więźbę dachową?
Konstrukcja więźby dachowej zbudowana jest z wielu drewnianych elementów, które mają różne kształty, wymiary oraz funkcje. Najwyższym punktem każdego dachu jest kalenica. To ona łączy obie przeciwległe połacie dachowe, a także odpowiada za prawidłową wentylację dachu, dlatego powinna posiadać otwory wentylacyjne. Na kalenicy spotykają się więc wszystkie krokwie, czyli pochyłe belki nośne, których drugi koniec opiera się na belce ułożonej równolegle na murze budynku, nazywanej murłatą. Zapewnia ona przeniesienie ciężaru więźby dachowej na mury budynku.
Przeczytaj również: Z jakich materiałów powstają więźby dachowe?
Kolejnymi ważnymi elementami więźby dachowej, którą wykonuje tartak Bodek — producent drewna budowlanego z Dalewa, w województwie zachodniopomorskim, są łaty i kontrłaty. Mają one kształt listew o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Kontrłaty montuje się równolegle do krokwi, dzięki czemu tworzą one szczeliny wentylacyjne. Natomiast łaty są montowane w poprzek, co pozwala uzyskać tzw. ołatowanie, na którym z kolei układane jest pokrycie dachowe. Aby konstrukcja więźby dachowej była stabilna, stosuje się również elementy usztywniające, m.in. jętki oraz wiatrownice. Te ostatnie, jak sama ich nazwa sugeruje, chronią konstrukcję przed wiatrem.
Przeczytaj również: Tradycyjna czy prefabrykowana, jaką więźbę dachową wybrać?
O czym warto pamiętać, zamawiając więźbę dachową?
Zamawiając więźbę dachową, która zawsze jest wykonywana pod konkretny projekt, najczęściej dołączony do dokumentacji budowlanej dostarczonej przez firmę projektującą cały dom, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim najlepiej zdecydować się na tartak, który nie tylko wykonuje więźby dachowe w województwie zachodniopomorskim, ale również zapewnia ich transport na plac budowy. Taka kompleksowa usługa pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.
Jeszcze ważniejszą kwestią jest jakość drewna wykorzystywanego do produkcji więźby dachowej. Jej elementy powinny być wykonane z gatunków iglastych, m.in. sosny, świerku lub jodły, które charakteryzują się dużą wytrzymałością. Oczywiście drewno musi być odpowiednio suche, a także właściwie zaimpregnowane. Także zgodność wymiarowa poszczególnych elementów ma duże znaczenie. Dlatego warto zlecać wykonanie więźby dachowej firmie posiadającej specjalistyczne maszyny do obróbki drewna
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana