Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co warto wiedzieć o wymianie pionu kanalizacyjnego?
System kanalizacyjny jest niezbędnym wyposażeniem każdego budynku mieszkalnego lub użytkowego, do którego doprowadzono bieżącą wodę. Właściwe działanie odpływów pozwala na wyprowadzanie wszystkich powstających w obiekcie ścieków i przekazywanie ich do przydomowego szamba, oczyszczalni ścieków bądź kanałów, do jakich podłączona jest instalacja. Kluczowe znaczenie będzie więc miało utrzymanie odpływów i pionów w odpowiednim stanie technicznym.
Z czego wynikają problemy z działaniem pionów kanalizacyjnych?
Typowe instalacje kanalizacyjne składają się z odpływów odbierających zużytą wodę wraz z zanieczyszczeniami z toalet, umywalek, a także pryszniców i wanien oraz rozmaitych urządzeń od filtrów membranowych przez kotły c.o. aż po sprzęt AGD, jak też pionów, którymi może ona spływać grawitacyjne, a następnie zostać odprowadzona poza budynek. Nieprawidłowe korzystanie z kanalizacji prowadzi jednak często do zablokowania przepływu. Zatory powstają zwykle wskutek tworzenia się osadów z tłuszczów oraz wyrzucania do toalet i umywalek różnych przedmiotów od piachu po plastik. Problemy z funkcjonowaniem systemu mogą być też spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas prac remontowych, a w przypadku rur żeliwnych zaawansowaną korozją. Jeżeli różne metody udrożnienia przepływu nie przynoszą skutku lub doszło do przecieku, rozwiązaniem problemu może być wymiana pionu kanalizacyjnego. Wiąże się to jednak nie tylko z montażem nowych rur, ale też koniecznością usunięcia starej instalacji.
Jak wygląda wymiana pionu kanalizacyjnego?
Piony kanalizacyjne są dziś wykonywane z rur PVC o średnicy uzależnionej od liczby podłączonych odprowadzeń oraz ilości powstających w obiekcie ścieków. Tam, gdzie nie są podłączone miski ustępowe, może to być 75 mm, w przeciwnym razie stosuje się średnicę 110 mm, a w większych budynkach 125 mm lub nawet 160 mm. Wymiana pionu, która może być zrealizowana m.in. przez firmę Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne z Nowego Tomyśla, polega na usunięciu starych rur oraz zastąpieniu ich nowymi. Z reguły wiąże się to z koniecznością kucia ścian, o ile instalacja nie jest poprowadzona w demontowalnych ekranach. Piony muszą też zostać wyposażone w odpowietrzniki gwarantujące właściwy spływ wody przez wyrównywanie powstających różnic ciśnień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana