Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co powinno zostać sprawdzone podczas przeglądu instalacji gazowej?
Jeśli użytkujesz gaz ziemny w domu, zaliczasz się do ogromnej liczby osób, które z niego korzystają. Prawo budowlane stanowi, że urządzenia dystrybucyjne gazu ziemnego należy serwisować co najmniej raz w roku. Zaliczają się do tego instalacje grzewcze oraz te służące do przygotowywania posiłków. Gaz ziemny może być obsługiwany przez urządzenia sprawne i w pełni szczelne, dlatego warto korzystać z pomocy serwisanta. Jakie czynności on wykonuje?
Urządzenia sprawdzane podczas kontroli gazowej
Podstawowym urządzeniem służącym do pomiarów jest detektor gazu ziemnego. Przedstawiciel firmy EUROINST z Wrocławia, zajmującej się wykonywaniem przyłączy gazowych, wskazuje, że serwisant ma do wykonania dużo więcej, niż tylko sprawdzić ewentualne ulatnianie się gazu w domu. Przede wszystkim jego kontroli podlega zewnętrzna i wewnętrzna instalacja gazu ziemnego. Największe zagrożenie niosą ze sobą wadliwe połączenie elementów oraz części ruchome instalacji. Dlatego serwisant sprawdza:
łączenia przewodów;
złączki;
zawory;
kurki;
gazomierze;
armaturę.
Na tej podstawie może stwierdzić poziom szczelności całej instalacji – od skrzynki aż po odbiorniki gazu wewnątrz domu.
Co jeszcze sprawdza się podczas kontroli gazu?
Serwisant zobowiązany jest również do kontroli procesu spalania gazu. W tym celu może np. sprawdzić, czy kuchenka gazowa efektywnie i zgodnie z normami spala gaz ziemny. Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł gazowy, również w nim można sprawdzić parametry jakościowe procesu spalania. Serwis instalacji gazowej zawsze musi być zakończony sporządzeniem protokołu. W nim serwisant umieszcza wyniki pomiarów i ogólne informacje na temat instalacji gazu ziemnego. Na podstawie uzyskanych wyników serwisant może zlecić wykonanie napraw lub innych prac związanych z przywróceniem instalacji do optymalnego stanu technicznego. Co ważne, przegląd takiej instalacji to obowiązek zarządcy danego budynku. Jeśli mowa o domach wielorodzinnych, jest to wspólnota lub spółdzielnia. W przypadku pojedynczych domów zadbanie o serwis spoczywa na właścicielu nieruchomości. Oczywiście nie wykonuje on tych prac sam. Prawo budowlane zastrzega, że serwis instalacji gazu ziemnego musi wykonać specjalista z uprawnieniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana