Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co powinien zawierać projekt budowy domu?
Projekt budowlany to plan inwestycji budowlanej, którego układ i zawartość regulowana jest przez obowiązujące przepisy prawa budowlanego. Każdy projekt budowlany dzieli się na trzy moduły, czyli na projekt zagospodarowania terenu i działki, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Sprawdźmy zatem, co powinno znajdować się w każdej części.
Okładka projektu budowlanego
Prawo budowlane jasno precyzuje wymagania wobec strony tytułowej, na której muszą widnieć informacje o inwestorach, usytuowaniu budynku, numerze działki oraz dane biura projektowego. Na okładce znajdują się imiona i nazwiska wszystkich projektantów opracowujących poszczególne części wraz z zakresem wykonanych prac oraz pieczątką z numerem posiadanych uprawnień budowlanych.
Przeczytaj również: Czy budowa domu pod klucz to dobry pomysł?
Jest też miejsce na informacje o wykonawcy — na terenie Łodzi kompleksowe usługi budowlane oferuje firma Więckowski Budowa. Osoby, które decydują się na zatrudnienie generalnego wykonawcy, muszą stosowną adnotację zawrzeć w części tytułowej. Jest to informacja wymagana przy każdej budowie domu pod klucz w Łodzi. Co więcej, może zostać dodatkowo opracowany projekt wykonawczy uzupełniający informacje z głównego projektu.
Przeczytaj również: Czym jest budowa domu pod klucz?
Co musi znaleźć się w projekcie budowlanym?
Jak wspomniano wcześniej, każdy projekt budowlany podzielony jest na trzy rozdziały. Pierwszym z nich jest projekt zagospodarowania działki, który dokładnie określa sposób usytuowania obiektu i jego oddziaływanie na otoczenie. Zarys budynku naniesiony jest na mapę sytuacyjno-wysokościową. Na planie muszą widnieć opisy i rysunki przyłączy, przebieg istniejącego uzbrojenia terenu, granice działki oraz wszelkie obiekty znajdujące się w pobliżu.
Przeczytaj również: Kiedy wybór domu budowanego pod klucz jest opłacalny?
Kolejną część stanowi właściwy projekt architektoniczno-budowlany, który zawiera rzuty wszystkich poziomów domu – piwnic, fundamentów, poszczególnych pięter, strychu, dachu i więźby dachowej wraz z informacjami o powierzchni netto pomieszczeń. Ponadto w projekcie muszą się znaleźć przekroje i rysunki elewacji oraz instalacji wewnętrznych. Część opisowa zawierać powinna informacje o użytych materiałach i planowanych rozwiązaniach technologicznych, na przykład sposobie ocieplenia ścian. Z kolei w charakterystyce energetycznej domu określa się roczne zapotrzebowanie na ciepło w przeliczeniu na 1 m2.
Ostatnim elementem projektu budowlanego jest część techniczna, która zawiera obliczenia statystyczno-wytrzymałościowe oraz informacje o projektowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana