Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co musisz wiedzieć o biologicznych oczyszczalniach ścieków?
Korzystanie z wody wiąże się z powstaniem pewnej ilości ścieków bytowych w przypadku gospodarstw domowych, budynków użytkowych, a także przemysłowych. Ze względu na ryzyko trwałego zanieczyszczenia wód powierzchniowych lub gruntowych nieczystości nie mogą być skierowane bezpośrednio do nich. Rozwiązaniem jest wcześniejsza odpowiednio prowadzona utylizacja np. za sprawą biologicznej oczyszczalni ścieków.
Jak można zagospodarować ścieki?
Wszystkie zanieczyszczenia, które wraz ze zużywaną wodą muszą zostać poddane utylizacji, należy skierować albo do istniejącej na danym obszarze kanalizacji sanitarnej, albo do szczelnego zbiornika. Może to być zarówno tzw. szambo, z którego nieczystości zostaną odebrane przez wóz asenizacyjny i przekazane bezpośrednio do oczyszczalni ścieków, jak i skorzystanie z własnej biologicznej oczyszczalni ścieków, co umożliwi późniejsze odprowadzenie zużytej wody do gruntu lub wód powierzchniowych. Oczyszczalnia biologiczna jest o tyle efektywniejsza, że nie wymaga dodatkowych wydatków związanych z transportem nieczystości, lecz jej budowa wiąże się z nieco większą inwestycją.
Przeczytaj również: Jak dobrać oczyszczalnię ścieków dla małej działki?
Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?
Zasada funkcjonowania biologicznej oczyszczalni ścieków jest stosunkowo prosta. Nieczystości są w niej poddawane kilku następującym po sobie procesom oczyszczania. Pierwszym jest zwykle filtracja mechaniczna, która pozwala na pozbycie się większych frakcji ścieków. Kolejne jest odseparowanie tłuszczów, które zbierają się na powierzchni specjalnego zbiornika oraz sedymentacja, w wyniku której na dno opadają m.in. substancje mineralne zawarte w oczyszczanej zawiesinie. Kluczowe są jednak przeprowadzane procesy biologiczne, następujące w ramach rozkładu beztlenowego oraz czyszczenia przy przepływie przez strukturę, na której znajdują się odpowiednie kultury bakterii tlenowych. Jest to intensyfikowane przez dodatkowe natlenianie zawiesiny. Często oczyszczanie biologiczne jest wspomagane dodawaniem preparatów chemicznych.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków a systemy kanalizacyjne
Korzystanie z biologicznych oczyszczalni ścieków jest najlepszym rozwiązaniem na terenach, gdzie nie ma możliwości budowy sieci kanalizacyjnej. Tam, gdzie można zbudować kanalizację grawitacyjną lub ciśnieniową, bardziej ekonomiczne jest przesyłanie nieczystości bezpośrednio do systemu, z którego trafiają do zbiorczej oczyszczalni ścieków. Wymaga to jednak odpowiedniej infrastruktury, w tym przepompowni ścieków. Dostawcą urządzeń domowych i sieciowych jest firma INWAP. Oferuje urządzenia o różnej przepustowości, a także niezbędne wyposażenie m.in. pompy typu Orka, armaturę i sterowanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana