Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
3 pomysły na niebanalny zestaw własnych fotoobrazów na płótnie
Obrazy drukowany na płótnie to jedna z najpopularniejszych form dekoracji ścian. Można je stosować w każdym pomieszczeniu w domu, a także we wnętrzach komercyjnych. Są trwałe, estetyczne i łatwe w montażu. To nowoczesna dekoracja, która nawiązuje do wielowiekowych tradycji malarstwa sztalugowego. Obraz na płótnie może być też sposobem manifestacji własnego gustu i kreatywności. Podpowiadamy trzy pomysły na niebanalny zestaw własnych fotoobrazów.
Dekorowanie ścian obrazami ma bardzo długą tradycję. Na początku były rysunki naskalne i freski, obrazy malowane na desce i skórach. Potem pałeczkę przejęło malarstwo olejne na płótnie. Blejtramy (płótna na drewnianych krosnach) zostały docenione za lekką konstrukcję i bardzo dużą trwałość. Te same cechy mają współczesne obrazy na płótnie, czyli wydruki cyfrowe naciągnięte na drewniane ramy.
Proces produkcji drukowanych obrazów nie jest skomplikowany. Dlatego można pokusić się o przygotowanie odpowiednich fotografii we własnym zakresie. Proponujemy trzy interesujące i niebanalne kierunki poszukiwań. Korzystając z nich, możesz stworzyć własne, oryginalne układy – zarówno w ramach jednego obrazu jak też kompozycji wielu wydruków.
Prywatny gwiazdozbiór na ścianie w salonie
Nowoczesnym i oryginalnym pomysłem jest stworzenie na ścianie kompozycji z wielu różnej wielkości obrazów. Ich tematyka może być bardzo różnorodna. Najbardziej oczywiste są reprodukcje portretów bliskich osób z rodziny. Fotogaleria może zamienić się w rodzaj drzewa genealogicznego.
Drugą opcją jest stworzenie prywatnego gwiazdozbioru – skomponowanie galerii obrazów ze zdjęć ulubionych gwiazd filmowych, sportowców czy szczególnie cenionych postaci historycznych. Równie dobrze może to być galeria roślin, zwierząt czy zdjęć przedstawiających ulubione miejsca na świecie. Galeria fotografii podróżniczej może być rodzajem dynamicznej dokumentacji Twoich wypraw: z każdej możesz dodawać jedną, najbardziej charakterystyczną fotografię do zestawu eksponowanego na ścianie.
Opisane kompozycje fotografii na płótnie idealnie nadają się do salonu. Ulokowane w reprezentacyjnym miejscu i odpowiednio wyeksponowane mogą w subtelny sposób podkreślić Twoje zainteresowania, pasje czy przywiązanie do wartości rodzinnych. Warto zadbać o właściwą formę prezentacji i nadanie galerii fotografii jednolitego, eleganckiego wyglądu. Przede wszystkim warto pozbyć się pstrokacizny kolorów, która jest charakterystyczna dla zdjęć robionych poza studiem. W tym celu można zreprodukować wszystkie obrazy w tonacji czarno-białej lub monochromatycznej (jeden kolor w różnych odcieniach), przyciemnić lub ekstremalnie rozjaśnić. Wybór metody zależy od Twojego gustu i efektu artystycznego, który zamierzasz osiągnąć.
Jeden obraz w wielu częściach
Doskonałym pomysłem jest podział jednego obrazu na wiele wydruków, z których każdy zostanie naciągnięty na osobną ramę. O zaletach takiego rozwiązania kompozycyjnego mówi dekorator wnętrz ze sklepu fototapetami Kraina Barw w Warszawie: – Nawet banalna fotografia po podzieleniu na kilka części nabiera zupełnie nowego wyglądu. Geometrycznie ułożone linie podziałów wprowadzają pewien rodzaj napięcia i dramatyzmu. Fotografię można pociąć w programie graficznym bezstratnie lub nałożyć na nią siatkę podziałów o odpowiednio grubych liniach. Szerokość linii powinna być równa odstępom pomiędzy częściami obrazu po ich zawieszeniu na ścianie. Dzięki temu możliwe jest zachowanie czytelności obrazu. Innym wartym przetestowania zabiegiem jest gra z kolorami wnętrza: bardzo interesujący efekt wizualny stworzą obrazy, których główny kolor będzie identyczny lub zbliżony do koloru ściany.
Czarno-białe lub monochromatyczne zdjęcia niemal zawsze wyglądają bardziej elegancko i stylowo od kolorowych odpowiedników. Ograniczenie się do odcieni szarości to skuteczna ochrona przed kiczem i przypadkowymi zestawieniami barw, które mogą wywoływać uczucie chaosu wizualnego. O wiele trudniejsze jest świadome operowanie kolorem. To sztuka, która wymaga przede wszystkim bardzo starannego doboru posiadanych fotografii lub drobiazgowego zaplanowania sesji zdjęciowej. Kolorowa kompozycja z obrazów na płótnie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w duchu minimalizmu. Jaskrawe kolory obrazów na płótnie stworzą estetyczny kontrapunkt dla stonowanych barw ścian, mebli i dywanów.
Collage z gotowych obrazów na płótnie
Kreatywność w komponowaniu obrazów na płótnie może przejawiać się na różnych poziomach. Można przygotować cały projekt od podstaw: samodzielnie wykonać zdjęcia, opracować je graficznie i zlecić wykonanie obrazów. Jednak można też stworzyć autorską kompozycję z wykorzystaniem gotowych obrazów na płótnie. Jednym z najprostszych zabiegów jest multiplikacja tego samego obrazu w układzie geometrycznym. Na przykład dziewięć jednakowych obrazów z kotkiem, ułożonych na ścianie w kwadrat, stworzy niebanalne nawiązanie do dzieł sztuki pop-art. Świetną wskazówką do zabaw kolorem jest słynny portret Marylin Monroe autorstwa Andy’ego Warhola.
Interesującym pomysłem może okazać się też multiplikacja wybranego obrazu w różnych formatach, które potraktujesz jak puzzle do złożenia kwadratu, prostokąta czy innego regularnego układu. Jeszcze ciekawsze efekty może dać zestawienie obrazów z bardzo różnymi motywami. W takim układzie elementem spajającym kompozycję może być powtarzający się na wszystkich obrazach detal lub kolor. Ten pomysł aranżacyjny najłatwiej zrealizować przy użyciu obrazów abstrakcyjnych.
Przedstawione propozycje komponowania obrazów na płótnie są zaledwie wstępem do projektowania dekoracji ścian. Możliwości jest tak wiele, że opisane w artykule pomysły nie wyczerpują tematu. Należy traktować jako wskazanie dróg własnych poszukiwań artystycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana